Манастирска РИБЈА СУПА: Посна супа за освежување на телото!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Манастирската рибна чорба се подготвува во манастири, каде што е забрането консумирање месо во текот на целата година.

Состојки:

 • 400 гр Риба (сом, крап, скуша)
 • 50 мл Масло
 • 1 Кромид
 • 120 гр домати
 • 80 гр Пиперки
 • 50 гр Моркови
  2 лути пиперчиња
 • 150 гр Компири
 • 1-2 грста ориз
 • 1 гранче Мајчина душица
 • 1/2 китка Магдонос
 • Маслинки
 • Црн пипер – 10 зрна
 • 1 Лимони
 • Сол – по вкус

Подготовка:

Исчистената и измиена риба се сече на ситни парчиња и се додава сол. Посебно во зовриената вода се ставаат исечканиот кромид, исечканите моркови, исчистените и исечкани пиперки.

- Advertisement -

Потоа лутите пиперки без рачки, излупените и ситно сечканите домати, излупените и исечкани на коцки компирот, мајчината душица, маслото и солта.

Се вари додека не омекнат, па се додаваат рибата и оризот. Пред крајот на готвењето истурете ги сечканите маслинки. Манастирската рибја супа се служи топла, посипана со сечкан магдонос и мелен црн пипер + 1 кришка лимон.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!