Малку поразлична зимница која навистина вреди да се проба – Пиперки со мед се совршенство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Крцкави, слатко-кисели и вкусни!

Состојки:

  • 5-7 кг пиперка

За прелив:

  • 3 литри вода
  • 1/2 л јаболков оцет со 4% оцетна киселина
  • 150 гр шеќер
  • 250 гр сол
  • 200 гр мед
  • 1 кесичка црн бибер во зрно

Дополнително:

  • сецкан лист од магдонос
  • сецкан лук

Начин на подготовка:

- Advertisement -

Измијте ги и исчистете ги пиперките од стебленца и семиња.

Во длабока шерпа ставете три литри вода, половина литар оцет, сол, шеќер, мед и бибер во зрно. Ставете ја шерпата на оган и оставете течноста да зоврие, а потоа додадете е го исчистениот пипер и варете го околу 2-3 минути.

Извадете ги пиперките и редете ги во големи тегли, посипете го секој ред со сецкани лисја од магдонос и сецкано лукче, по желба.

Кога ќе ги наполните теглите со пиперки, притиснете ги пиперките одозгора со пластична решетка и потоа ги наполнете ги теглите со врелиот пресол во која ги варевте пиперките. Затворете ја врелата тегла веднаш.

На крај откако ќе ги затворите теглите, покријте ги со ќебе и оставете ги на топло додека не се изладат.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!