МАЛИ ТАЈНИ кои никој нема да ви ги каже: Направете највкусни ДОМАШНИ КРЕМПИТИ со овој рецепт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Може да ги посипете со шеќер во прав и да ги послужите со домашно кафе.

Состојки:

 • 1 пакет лиснато тесто
 • 6 јајца
 • 20 лажици шеќер
 • 2 литри млеко
 • 0,5 л вода
 • 2 ванилини шеќери
 • 5 лажици брашно
 • 350 g густина
 • 1 пудинг од ванила
 • шеќер во прав
 • околу 200 мл шлаг

Подготовка:

Ставете два листа тесто на набрашнета површина, ставете ги во плех, пресечете го едниот лист на квадрати со саканата големина со остар нож, боцкајте со вилушка и печете ги во рерна загреана на 220 C околу 5 минути.

Истурете го млекото во шерпа и оставете го да зоврие. Изматете ги жолчките, 10 лажици шеќер, ванилин шеќер, додадете пудинг, згуснувач и брашно, што ги измешавте со вода, и се добро измешајте. Истурете го млекото, па варете како пудинг, мешајќи цело време, додека масата не се згусне.

- Advertisement -

Одделно изматете ги белките со 10 лажици шеќер во цврст снег. Внимателно комбинирајте го изматениот снег со крем. Додадете го шлагот, па се мешајте лесно.

Ставете го кремот на печеното лиснато, во длабока тава, а потоа покријте го со листот кој го исековте на коцки. Изладете добро, а потоа посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!