МАЛАГА Сладолед: Освежувачки десерт!

Вреди да се проба:

Нема погрешно време за овој десерт, секогаш е добро кога ќе го подготвиме. Сладолед МАЛАГА за секое време во годината.

Состојки: 

  • 400 гр слатко кондензирано млеко
  • 500 мл слатка павлака
  • 150 гр суво грозје
  • 3-4 лажици рум
  • шеќер во прав по вкус

Подготовка:

Потопете суво грозје во зовриена вода со една лажица рум и оставете го да стои за да омекне грозјето, најмалку еден час.

- Advertisement -

Изматете ја слатката павлака обично со додавање на шеќер во прав по вкус, но не матете ја целосно, само колку да почне да се стега, а потоа додадете кондензирано млеко и промешајте уште малку, а потоа додадете рум и исцедено суво грозје.

Комбинирајте се убаво, а потоа истурете го во соодветен сад и ставете го во замрзнувач за да се зацврсти најдобро преку ноќ.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!