Македонски намаз – традиционален рецепт кој го правеле нашите баби

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Традиционален македонски рецепт кој го правеле нашите баби со продукти кои ги има преку целата година и ја создаваат неговата оригиналност. Приготвуван за време во пости е вистински деликатес, кој од посен намаз може да премине и во оброк.

Состојки:

  • 20 суви црвени пиперки
  • 1,2 кг. компири
  • 1-2 главици лук (стар)
  • 50 мл. масло
  • сол,
  • мешан сув зачин

Подготовка:

Сувите пиперки се варат додека да омекне лушпата. Кога ќе се сварат најважно е додека се жешки да го одделите месото на пиперките од лушпата, бидејќи ако се изладат нема да може да се отстрани лушпата, а секако се вади и семето.

- Advertisement -

Чистените пиперки се ставаат во лучница (дрвен сад/ваган), се додава исчистениот лук, се става сол и со толчник се толчи сето заедно.

Компирите се мијат убаво и паралелно со пиперките и тие се варат заедно со лушпата. Компирите сварени и додека се топли се лупат и со вилушка се пасираат, додавајќи од топлата вода во која се вареа додека да се добие пире.

Во пасираните компири се додаваат истолчените пиперки и лук и сето се меша убаво до добивање на мазна и убава смеса.

Се додава сол по вкус и мешан сув зачин. На крајот маслото се загрева и се разлева врз намазот, кој чврчорејќи ќе замириса прекрасно.

Забелешка:

Количината на лукот и другите состојки може сами по вкус да си ги одредите
и може да се менуваат.

Според семејните вкусови наместо лук некаде се става ситно сечкан праз.

Одлично одговара во комбинација со чварки, па наместо масло може да се полее со свежо пржени чварки или врело сало.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!