Макало од црни маслинки – Совршена комбинација со потпечено лепче!

Вреди да се проба:

Превкусно макало кое одлично одговара со добро потпечено лепче на тостер. Додека да го спремите лепчето, со малку умешност ќе ви биде готово и макалото. За неколку минути добивате совршено две во едно уживање, кое ако до сега не сте го пробале, ова е правиот момент за тоа.

Состојки:

  • 230 гр црни маслинки
  • 1 лажичка презла
  • 4 лажички Маслиново масло
  • 4 лажички путер
  • 1/2 лимон
  • Црн пипер, сол

Подготовка:

Од маслинките отстранете ги семките и исечкајте ги што е можно поситно (ако имате мало блендерче можете и да ги изблендирате).

- Advertisement -

Додадете рендана кора од лимон, малку лимонов сок, презла , маслиново масло и путер.

Зачините со сол и црн бибер по вкус. Сосот ставете го во тегла и налијте малку маслиново масло.

Макалото можете да го конзумирате веднаш или пак да го чувате во фрижидер неколку денови.

Пријатен апетит!

Извор: мигусто.мк

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!