ЛУТИ ПИПЕРЧИЊА ЗА ЗИМА: Супер рецепт за пиперчиња во тегла!

Вреди да се проба:

Доколку сакате да знаете како да ги зачувате пиперчињата за во зима, погледнете го овој рецепт подолу.

Состојки:

  • 4 кг феферонки, пиперчиња
  • 1 литар оцет
  • 3 литри вода
  • 6 лажици шеќер
  • 7 лажици сол
  • 5 g конзерванс (по избор)

Подготовка:

Пиперчињата измијте ги, исчистете ги и исечете им ги дршките и наредете ги во тегли а одозгора ставете им пластични пречки за да не се креваат нагоре од теглата.

- Advertisement -

Во тенџере на оган сварете ги оцедот, водата, солта и шеќерот, кога малку ќе се олади, додадете го конзервансот и прелијте ги пиперчињата во теглите. Затворете ги ццврсто теглите.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!