Лудило од колач со 3 фила од една смеса: Десерт број 1!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова е најубавата торта на светот. Нема да згрешите доколку ја направите.

Состојки:

Кора:

 • 4 цели јајца
 • 4 лажици шеќер
 • 4 лажици масло
 • 1 лажица какао
 • 4 лажици брашно
 • 5 гр или половина вреќа прашок за пециво

Фил:

 • 750 мл млеко
 • 2 пудинзи со вкус на ванила
 • 1 лажица брашно
 • 150 гр кристален шеќер
 • 250 гр маргарин или путер
 • 80 гр чоколадо
 • 80 гр мелени бисквити
 • 2 пакувања – 300 гр јафа бисквити
 • 200 гр бисквити
 • сок од портокал да се прелие кората и да се потопат бисквитите (може и млеко)

Подготовка:

- Advertisement -

Измешајте пудинг од ванила, шеќер и лажица брашно со малку ладно млеко, а остатокот од млекото ставете го на среден оган да зоврие. Сварете го пудингот, па мешајте додека не се згусне. Тргнете го од оган, промешајте уште малку, па ставете фолија над пудингот и оставете да се излади. За кората, вклучете ја рерната да се загрее на 180 степени.

Изматете ги белките со шеќерот, потоа додадете жолчка и масло и изматете се. На крај додадете брашно, какао и прашок за пециво и комбинирајте се. Ставете хартија за печење во обложен плех од 32 x 23 см или приближно димензии, а потоа истурете ја смесата. Печете околу 20 минути во зависност од рерната. Изладете ја испечената кора.

Изматете путер или маргарин, изматете го пудингот, па додадете го путерот и изматете се заедно. Растопете го чоколадото. Поделете го филот на 3 дела, а потоа додадете 80 гр мелени бисквити на еден дел, стопено чоколадо на друг дел и измешајте, а третиот останува ванила.

Посипете ја кората со сок од портокал, премачкајте го првин филот од бисквити, натопете ги јафа колачињата во сок, па преклопете ги наопаку врз филот, премачкајте со чоколаден фил, потопете го бисквитот во сокот, па преклопете го преку филот, и на крај ставете ванила фил одозгора.

Прелијте со чоколадна глазура од чоколадо и 3 лажици масло што сте ги стопиле на тивок оган или во микробранова печка. Оставете ја тортата да се стегне.

Пред сервирање, извадете ја од фрижидер 15 минути и оставете да не пукне чоколадото при сечењето.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!