Лимонов колач со глазура од ѓумбир – неодоливо вкусно за секоја пригода…

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Едноставен рецепт за чаен колач со лимон и глазура од ѓумбир.

Потребни состојки:

 • 375 гр. брашно
 • 2 лажици пециво
 • 1/4 лажичка сол
 • 250 гр. масло
 • 400 гр. шеќер
 • 4 јајца
 • 2 лажици ликер од портокал
 • 3 лажици рендана кора од лимон
 • 300 мл. неутрална павлака
 • 1/2 лажичка ѓумбир во прав
 • 125 мл. свежоцеден сок од лимон
 • 150 гр. шеќер во прав

Начин на подготовка:

Подгответе правоаголен плех или калап за колач, убаво подмачкајте го со масло на дното и краевите.

- Advertisement -

Во одделен сад пресејте ги сите суви состојки и оставете ги на страна. Во длабок сад за матење, измешајте ги маслото и шеќерот и изматете ги со миксер. Додадете ги јајцата со постојано матење.

Измешајте го ликерот со ренданата кора од лимон. Кон истата смеса додадете ја неутралната павлака. Убаво измешајте ги и соединете ги со изматените јајца.

Со постојано матење додајте ги сувите состојки, што ги одделите на почетокот. Мешајте добро се додека не се добие убава хомогена смеса. Потоа излејте ја смесата во калапот.

Загрејте ја рерната на температура од 180 степени и ставете го колачот да се пече во убаво загреана рерна. Печете околу 50 минути, се додека колачот не добие златинеста коричка. Откако ќе се испече ивзадете го од фурна и оставете да се олади.

За да ја направите глазурата, изматете 150 грама шеќер во прав заедно со лимовиот сок и ѓумбр во прав. Убаво мешајте за да се раствори шеќерот. Потоа внимателно прелејте го колачот, кој многу малку е топол, но внимавајте не треба целосно да е оладен. Кога целосно ќе се олади, тогаш колачот е готов за сервирање.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!