ЛОВЕЧКА САЛАТА: Може да е намаз, салата, можностите се неограничени а вкусот воодушевува!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Може да се користи како намаз на тост леб. Може да се користи и како салата со малку месо. Може да се меша со сирење и што и да ви ви падне на ум, можностите се неограничени.

Состојки:

 • 2 л свежо исцеден сок од домати
 • 3 кг црвени пиперки
 • 1/2 кг моркови
 • 1/2 кг кромид
 • 1 главица лук
 • 100 мл маслo
 • 100 мл оцет
 • 100 гр шеќер
 • 3-5 лажици сол
 • 2 лажички бибер
 • 1 грст магдонос
 • по желба: лута пиперка

Подготовка:

Добро измијте ги теглите и ставете ги во ладна рерна. Вклучете ја рерната на 100 степени и загревајте ги најмалку еден час. Доматот варете го додека течноста не изврие до 1 Л волумен (потребно е околу ½ час).

Пиперките добро измијте ги и исечете ги на коцки. Морковите излупете ги, изрендајте ги и исечкајте ги на коцки. Кромидот исчистете го и ситно исецкајте го. Лукот излупете го и исечете го на парчиња.

- Advertisement -

Кога доматот ќе почне да врие, додадете црвен пипер, морков, кромид и лук и исецкана по желба лута пиперка. Потоа додадете го и маслото, оцедот, биберот, шеќерот и 3 лажици сол, а потоа варете со повремено мешање. Како одминува времето, потребно е да се меша се почесто.

Кон крајот додадете сецкан магдонос и изладете 2-3 лажици од смесата, па пробајте. Доколку има потреба додадете повеќе сол. Вкупно време за готвење на зеленчукот е 40 минути до еден час, ако сакате малку погуста салата.

ја топлата салата во врели тегли, добро затворете ги со капаци и ставете ги покриени со ткаенина. Оставете ги додека не се изладат целосно, а потоа оставете ги на вообичаеното место за чување во зима. Отворената тегла чувајте ја во фрижидер.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!