Лиснати кифлички по рецепт на кулинарски мајстор: Нема да останете рамнодушни!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Потребно е малку повеќе време за да ги направите, но напорот дефинитивно вреди затоа што сигурно ќе им се допаднат на сите.

Состојки:

 • 1 коцка квасец (околу 40 гр)
 • 250 мл млака вода
 • 3 јајца
 • 1 лажичка шеќер
 • 3 лажички сол
 • 1 прашок за пециво
 • 2 дцл јогурт
 • 1 кг брашно
 • 250 гр маргарин
 • 300 гр сирење
 • сусам
 • неколку лажици масло

Подготовка:

Ставете шеќер и квасец во млака вода. Оставете го на топло додека не стаса квасецот.

Истурете половина од брашното во сад, додадете прашок за пециво и измешајте. Во садот додадете 2 јајца, јогурт и на крај квасец. Измешајте се и постепено додавајте брашно. Не мора да го додавате целото брашно, додајте го по потреба додека тестото не престане да ви се лепи за рацете, но треба да биде меко. Покријте го садот со чиста кујнска крпа и оставете го на топло да се подигне.

- Advertisement -

Измешајте сирење и 1 белка од јајце. Оставете жолчка од јајце да ги премачкате кифличките. Поделете го маргаринот кој бил на собна температура на 16 дела.

Кога тестото се крева, извадете го од садот и поделете го на 2 дела. Потоа поделете ја секоја половина на 9 дела. Обликувајте го секое парче во топка. Земете една топка, развлечете мала кружна кора и премачкајте ја со еден дел од маргарин. Потоа земете уште една топка, развлечете ја кората со иста големина, ставете ја преку претходната кора, премачкајте со маргарин…

Повторете го процесот додека не направите 9 кори. Сега истегнете голема кора и поделете ја на еднакви делови, триаголници. Ставете по малку сирење и завиткајте од поширокиот крај до потесниот. Кифличките наредете ги во намастена тава. Повторете го процесот со преостанатите 9 топки.

Измешајте ја жолчката од јајце со 2 лажици масло и премачкајте ги кифличките со неа, а потоа посипете ги со семе од сусам.

Загрејте ја рерната на 200 ° C и печете ги околу половина час, или додека не добијат убава, жолта боја. Ако сакате да направите слатки кифлички, додадете 1 лажичка сол и 3 лажички шеќер. Можете да ги наполните со џем, крем, чоколадо … Ќе бидат подеднакво вкусни.
Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!