Лисната погача директно од бабината кујна – Мирис кој ќе ве потсети на детството и безгрижноста! (ВИДЕО)

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сите ја сакаме кујната на нашите мајки и баби, мирисите кога готват потсетуваат на детството, среќата, безгрижноста. Затоа ви подготвивме еден прекрасен рецепт за погача која се подготвува многу лесно и брзо…

Пред вас е одличен рецепт за најубавата пенеста лисната погача, директно од бабината кујна.

Состојки:

  • 450 мл. млеко
  • 20 гр квасец
  • околу 800 гр брашно
  • 50 мл. масла
  • 1 јајце
  • 1 лажичка шеќер
  • 1/2 лажичка сол
  • омекнат путер или маргарин
  • 1 жолчка за премачкување и сусам

Подготовка:

- Advertisement -

Растопете го квасецот во млекото, додадете шеќер и масло, брашно, сол и замесете ситно мазно помеко тесто. Оставете да одмори 30 мин. Одделете 4 помали топчиња околу 180 гр., обликувајте ги со рака и ставете ги топчињата во средината на подмачкан плех.

Повторно издвојте 4 помали топчиња од првите и секое расукајте го во големината колку една чинија. Секоја премачкајте ја со путер или маргарин. Ставете го едно врз друго и потоа развијте го со сукало. Повторно премачкајте ја последната кора и завиткајте во ролна како за кифлички, од двете страни за да се преклопат. Пресечете на половина.

Добивме две потенки ролнички кои ги ќе ги пресечете на половина и ги испреплетуваме како обрач околу топките во плех. На ист начин премачкајте ги 4-те развиени топчиња така што развиеното тесто ќе го исечете попречно и секој триаголник по малку на средина и аглите ќе ги протнете низ отворите и триаголниците наредете ги меѓу топчињата во плехот за печење.

Врвовите излегуваат надвор, а поширокиот дел оди во средината. Во средината на колачот можете да ставите мало топче или од тестото да направите ружа.

Премачкајте со жолчка и посипете со сусам. Вклучете ја рерната на 200 степени, да се загрее, а потоа при печење намалете ја на 180 степени. Погачата печете ја 45-50 минути. Откако ќе ја извадите од рерна покријте ја со крпа, така ќе добиете крцкава коричка.

Доколку пропуштивте нешто, погледнете го видеото во кое детално е објаснета постапката.

Извор: Bakina kuhinja

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!