Лисната пита со ШЕРИ ДОМАТИ: Вкусот и мирисот на италијанската кујна! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Рецепт за пита со шери домати. Рецептот може да го адаптирате по ваш вкус, и наместо лиснато тесто можете да користите и домашно замесено тесто.

Состојки:

 • 400 гр меко сирење
 • 2 јајца
 • 100 мл млеко
 • 50 гр рендан пармезан
 • сол
 • 2 гранчиња босилек
 • 1 чешне лук
 • 50 мл масло
 • 300 гр замрзнато лиснато тесто
 • 400 гр шери домати
 • бибер
 • 1 лажичка кафеав шеќер
 • 2 лажици сок од лимон

Подготовка:

Измешајте го мекото сирење, јајцата, млекото и пармезанот и додадете сол во смесата.  За песто, измијте го и исушете го босилекот и откинете ги лисјата. Измешајте лук, 2/3 лисја од босилек и масло додека не добиете фино, густо пире. Загрејте ја рерната на 200 степени.

Расукајте го лиснатото тесто во квадратна форма, ставете го на плех обложен со хартија за печење и формирајте подигнат раб од страните на плехот.

- Advertisement -

Тестото премачкајте го прво со 2/3 од пестото, а потоа со смесата која ја направивте со сирење. Измијте ги шери доматите, преполовете ги и измешајте со остатокот од пестото. Зачинете со сол, бибер и сок од лимон, потоа наредете ги на сирењето одозгора. Печете во рерна 35 минути. Украсете со остатокот од босилек и печете уште 5 минути.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!