ЛИМОН КОЛАЧ: Вкус на лимон, мека текстура, едноставно совршено!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако барате едноставна торта од лимон со смел вкус на лимон и мека текстура, не барајте повеќе! Оваа торта е лесна и освежувачка со нежна текстура што се топи во устата! 

Состојки:

 • 250 гр плус 2 лажици брашно
 • 120 гр пченкарен скроб
 • 1 1/2 лажички прашок за пециво
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 1/2 лажиче сол
 • 180 гр обичен масен јогурт
 • 60 мл сок од лимон, свежо исцеден
 • 1/2 лажичка екстракт од ванила
 • 300 гр гранулиран шеќер
 • 4 лажици (околу 20 грама) кора од лимон
 • 180 гр путер омекнат на собна температура
 • 3 големи јајца, на собна температура
 • 1 жолчка, на собна температура

Глазура:

 • 230 гр шеќер во прав
 • 60 мл сок од лимон, свежо исцеден
- Advertisement -

За украсување опционално:

 • Мешани бобинки
 • Парчиња лимон
 • Лисја од нане

Подготовка:

Наместете ја решетката на рерната на средната позиција и загрејте ја рерната на 160 степени Ц. Попрскајте сад за печење 33 / 23 или подмачкајте ги дното и страните со путер и брашно. Во средна чинија изматете ги брашното, пченкарен скроб, прашок за пециво, сода бикарбона и сол. Ставете ги на страна на страна.

Во мала чинија изматете ги јогуртот, сокот од лимон и ванилата. Ставете на страна. Со миксер изматете ги заедно шеќерот и кора од лимон со средна брзина додека шеќерот не се навлажни околу 1 минута. Додадете путер, и матете заедно додека смесата не светне и во боја и во текстура; 2 до 3 минути. Бојата треба да стане многу бледа (скоро бела) и текстурата да изгледа мека. Додадете ги јајцата и жолчката, едно по едно, добро матете по секое додавање, додека не се вклопат добро.

Со најмала брзина, додадете една третина од смесата со брашно и мешајте додека не се комбинира. Додадете половина од смесата со лимон / јогурт и лесно промешајте додека не се измеша. Продолжете со додавање на друга третина од смесата со брашно, проследено со преостанатата смеса од лимон / јогурт и завршувајќи со последната третина од смесата со брашно. Мешајте додека не се комбинира и се формира мазно, густо тесто. Не мешајте премногу. Пренесете го тестото во подготвената тава и измазнете го горниот дел.

Печете 25 до 30 минути, проверете со чепкалка за заби. Додека тортата се пече, подгответе ја глазурата.  Изматете ги заедно шеќерот во прав и сокот од лимон додека не се изедначи и се постигне густа, мазна смеса.

Извадете го колачот од рерна, и додека е уште врел, веднаш истурете ја глазурата и намачкајте за да ја покриете површината. Оставете тортата да се излади целосно најмалку 1 час. Украсете со бобинки, парчиња лимон и лисја од нане по желба.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!