Лимонада со куркума: Пијалок кој лечи депресија и лошо расположение!

Вреди да се проба:

Лимонадата од куркума содржи некои од најдобрите медицински вредности. Познато е дека куркумата има силни антиинфламаторни својства. Овој корен ги убива клетките на ракот, лечи депресија, го намалува холестеролот.

Списокот е долг, но важно е да се споменат и други придобивки како што се неговата способност за лекување на рак на кожа, Алцхајмерова болест и други состојби како што се артритис, металоиди, жолтица, дијареја и болка во стомакот.

- Advertisement -

Постојат различни начини на кои можете да направите лимонада од куркума, и ова е еден од најефикасните и наједноставните начини.

Состојки за 4 лица:

  • 4 чаши ладна вода
  • 2 лажици свежа рендана куркума или куркума во прав
  • 4 лажици 100% јаворов сируп, мед или стевија ако избегнувате шеќер
  • 1 лимон или лимета
  • сок од 1 портокал

Подготовка:

За да го подготвите овој пијалок, ставете ги сите состојки во сад, промешајте и послужете ги со парчиња лимон.

Предности на куркумата

Содржи природни антиинфламаторни, антиоксидантни и антивирусни својства.
Тоа е силен зајакнувач на имунитетот што ќе ја подобри апсорпцијата на есенцијалните хранливи материи. Се користи во многу рецепти за детоксикација, бидејќи апсорбира хранливи материи и ги намалува калориите.

Може да се конзумира на дневна основа и добро одговара со секаков вид храна.
Исто така, добра страна на овој рецепт е фактот дека не мора да трошите многу пари на лекови, а можете да го подготвите дома. Состојките за овој совршен пијалок можете да ги купите насекаде, но внимавајте да не го изложувате на високи температури, бидејќи нивото на хранливи материи може да се намали или ослаби.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!