Ликер од мушмула: Лечи настинки, го чисти црниот дроб, го намалува холестеролот!

Вреди да се проба:

Мушмулите се полни со витамин Ц и го зголемуваат имунитетот, со што не штитат од сезонски вируси. Ако веќе сте настинати, тие ќе ви помогнат при кашлање. Исто така, успешно го регулира и започнува варењето на храната.

Подеднакво ќе биде корисно ако сте надуени или имате болки во стомакот. Покрај варењето, тие го регулираат нивото на лош и добар холестерол во крвта и го чистат црниот дроб и бубрезите.

- Advertisement -

За да уживате во нивните придобивки цела година, направете го овој исклучително вкусен ликер од мушмула!

Состојки:

  • 600 гр зрели мушмули
  • 500 мл ракија
  • 250 гр шеќер

Подготовка:

Убаво измијте ги мушмулите, потоа исушете ги и ставете ги во поголема стерилизирана тегла.

Ставете ракија и шеќер во сад и загревајте на средна топлина додека не се раствори шеќерот. Истурете ја целата смеса во теглата и затворете ја.

Ставете го на темно, ладно и суво место и тресете го еднаш дневно во следните седум дена. Потоа оставете го ликерот да отстои најмалку три недели, по што можете да го процедите и истурете го во шишиња.

Совет: Мушмулите обично се берат додека се уште се тврди и лесни, а потоа се оставаат да созреат на суво и поладно место. Кога созреваат, тие стануваат темно кафеави, многу меки на допир, а кожата им се  брчка.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!