Ликер од босилок: Домашен сладок алкохолен пијалок на старомоден начин!

Вреди да се проба:

Направете го овој домашен ликер и изненадете ги вашите најблиски.

Подготовка:

  • 5 гр лисја од босилек
  • 1 л вода
  • кора од 1 лимон
  • ½ Л алкохол од 90%
  • 400 гр шеќер

Подготовка:

Измијте ги листовите од босилек и исушете ги на крпа. Потоа ставете ги во тегла, додадете излупена кора од лимон и истурете алкохол.

- Advertisement -

Протресете малку и оставете да стои 3 дена. Истурете шеќер и вода во тенџере и оставете да зоврие. Кога ќе се олади, ставете го во сад. Исцедете го алкохолот од теглата која стоеше три дена и додадете во шеќерот и водата и промешајте.

Истурете ја добиената течност во стерилизирани шишиња. Послужете ладно.

Забелешка: додадете мраз и кисела вода или некој друг газиран пијалок во ликерот и ќе добиете освежителен коктел за топлите денови! Украсете со парчиња лимон или лимета и листови свеж босилек.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!