Ликер од аронија, еликсир за здравјето: Уништува инфекции и го забавува стареењето!

Вреди да се проба:

Не толку одамна потполно непозната, а денес сеприсутна, аронијата не е само извор на здравје, туку и многу вкусна бобинка од која можеме да направиме многу убави работи, вклучувајќи вкусен ликер.

Аронијата е богата со минерали кои помагаат во борбата против инфекциите, спречуваат стареење на клетките, се одличен извор на влакна и витамини, па затоа се корисни за човечкото тело на многу начини. Аронијата е и супер бобинка која го намалува високиот крвен притисок.

- Advertisement -

Состојки:

  • 500 гр бобинки од аронија
  • 350 гр шеќер
  • 1 литар црвено вино
  • 150 мл рум
  • 1 стапче цимет
  • 2 каранфилчиња
  • 1 стапче ванила

Подготовка:

Ставете вино, шеќер, аронија и зачини во тенџерето, преполовете го стапчето од ванила, изгребете ги семките со нож, ставете ги внатре, додадете го и самото стапче и варете. Гответе на тивок оган околу 15 минути додека шеќерот не се растопи целосно.

Тргнете го од оган и оставете течноста малку да се излади, а потоа додадете рум и измешајте се.

Истурете во подготвени стерилизирани шишиња (заедно со бобинките и зачините), затворете ги и оставете ги да стојат најмалку четири недели. Од време на време, протресете ја содржината на шишињата малку.

Послужете добро разладено.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!