Лечи проширени вени и го брише целулитот како гума за бришење – Мешавина од само две состојки која ќе ве воодушеви!

Вреди да се проба:

Целулитот за жал е чест проблем, а жените се повеќе склони кон него. Се состои од клеточен отпад, маснотии и вода.

Целулитот може да се отстрани или намали на едноставен и природен начин, со помош на здрави состојки. Едно од најефикасните лекови против целулит е рузмаринот во алкохол.

- Advertisement -

Состојки:

  • 1 гранче свеж рузмарин, лисја и цвеќиња, ако е можно
  • 300 мл Алкохол (медицински алкохол, но може да користите и ракија)
  • 1 стаклен сад (мало шише)

Подготовка:

Можете да користите исушени лисја и цвеќиња, но нема да биде исто. Ако е можно, исечете го целото растение на помали парчиња и ставете го во сад или мало стаклено шише. Истурете го алкохолот до врвот. Запечатете добро и оставете го 15 дена на темно место.

Потоа процедете и истурете во стаклена тегла, чувајте ја повторно на темно место. Оваа добиена мешавина од рузмарин треба да се користи за масажа на стапалата. Нанесете на саканите места и оставете да дејствува во текот на ноќта пред спиење.

Рузмаринот во алкохол ќе ви биде од голема помош во следниве здравствени проблеми:

  • Целулит
  • Против настинка и грип
  • Болка во вратот
  • Модринка
  • Проблеми со циркулацијата и проширените вени
  • Спречува опаѓање на косата
  • Болки во мускулите, истегнувања, болки во зглобовите, ревматизам
- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!