Лечи проширени вени и го брише целулитот како гума за бришење – Мешавина од само две состојки која ќе ве воодушеви!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Целулитот за жал е чест проблем, а жените се повеќе склони кон него. Се состои од клеточен отпад, маснотии и вода.

Целулитот може да се отстрани или намали на едноставен и природен начин, со помош на здрави состојки. Едно од најефикасните лекови против целулит е рузмаринот во алкохол.

Состојки:

  • 1 гранче свеж рузмарин, лисја и цвеќиња, ако е можно
  • 300 мл Алкохол (медицински алкохол, но може да користите и ракија)
  • 1 стаклен сад (мало шише)

Подготовка:

Можете да користите исушени лисја и цвеќиња, но нема да биде исто. Ако е можно, исечете го целото растение на помали парчиња и ставете го во сад или мало стаклено шише. Истурете го алкохолот до врвот. Запечатете добро и оставете го 15 дена на темно место.

- Advertisement -

Потоа процедете и истурете во стаклена тегла, чувајте ја повторно на темно место. Оваа добиена мешавина од рузмарин треба да се користи за масажа на стапалата. Нанесете на саканите места и оставете да дејствува во текот на ноќта пред спиење.

Рузмаринот во алкохол ќе ви биде од голема помош во следниве здравствени проблеми:

  • Целулит
  • Против настинка и грип
  • Болка во вратот
  • Модринка
  • Проблеми со циркулацијата и проширените вени
  • Спречува опаѓање на косата
  • Болки во мускулите, истегнувања, болки во зглобовите, ревматизам
- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!