Лечи воспаление на грлото ефикасно и брзо: Нема помоќен народен лек од овој!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој народен лек се користи со децении за лекување на болки во грлото.

Бактериите што се акумулираат може да предизвикаат болки во грлото, но и воспаление на крајниците. За среќа, народната медицина има решение и за овој проблем.

- Advertisement -

Овој народен лек тотално ја неутрализира болката во грлото, ги убива сите бактерии и ги решава проблемите со крајниците.

Состојки:

  • 8 поголеми чешниња лук (ако се помали чешниња, тогаш дури 16 до 20 чешниња)
  • 1/4 кромид
  • 1/4 лажичка лута пиперка
  • 2 лимони
  • 1 лажица мед
  • 1 литар топла вода

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер, измешајте и пијалокот е готов. Идеално е да се пие целиот пијалок во текот на денот.

Подобрувањето треба да следи по еден ден. Користете го лекот додека не исчезне болката во грлото. Советот е целосно да се елиминираат газираните пијалоци, алкохолот и тутунот.

Еве како состојките делуваат на телото и зошто овој лек е толку моќен: Лукот е најдобриот природен антибиотик, додека медот има антибактериски својства. Лимонот го подигнува имунитетот, а лутата пиперка ја подобрува циркулацијата.

Забелешка: Пред да користите било каков народен лек, консултирајте се со доктор.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!