ЛЕТНИ САРМИЧКИ ОД МОДАР ПАТЛИЏАН ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ И ОРЕВИ: Едноставно и лесно јадење кое брзо се подготвува!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Летните сармички од модар патлиџан се толку вкусни што никој нема да може да им одолее.

Сармата од кисела зелка е најпознатото и најомилено јадење, но во лето таа е многу тешка за јадење. Ви предлагаме да направите летна варијанта на сарми со модар патлиџан, а одозгора со крем сирење и ореви. Наместо ореви, можете да користите домати и ќе биде освежително. Лесното и вкусно јадење ќе ви се допадне уште на првиот залак, а приготвувањето не е комплицирано.

Состојки:

  • 600 гр модар патлиџан
  • 300 гр крем сирење
  • 50 гр ореви
  • 1 чешне лук
  • 50 гр магдонос

Подготовка:

- Advertisement -

Модриот патлиџан се сече на ленти, по должина. Потоа пржете го на малку масло во тавче, ако имате грил тава уште подобро. Оревите ситно исечкајте ги, можете и во блендер да ги мелете, а лукот и магдоносот исто така ситно исечкајте ги.

Измешајте ги овие состојки со крем сирењето и добро соединете ги. Секој модар патлиџан премачкајте го со филот, потоа замотајте и свиткајте во ролна. Послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!