Летен ПОДВАРОК: Ако сте уморни од салати, направете вкусен ручек!

Вреди да се проба:

Сигурно обожавате зимска чорба подварок, и еве како брзо да ја направите летната варијанта!

Состојки:

  • 1 глава свежа зелка (околу 1,5 кг)
  • 2 главици кромид
  • бибер, сол
  • Ловоров лист
  • малку доматно пире или варен домат
  • масло или маснотии
  • 300 гр колбаси или сушено месо

Подготовка:

Измијте ја зелката убаво и исечете ја на големи парчиња и изрендајте ја грубо. Испржете ситно исечен кромид на загреано масло или маснотии, додајте зелка, продолжете да пржете, повремено додавајќи малку топла вода.

- Advertisement -

Кога зелката ќе омекне, додадете сол, бибер, ловоров лист и доматно пире. Измешајте се добро и префрлете во подмачкан сад за печење.

Ставете исецкани колбаси или суво месо, добро притиснете, истурете чаша вода и прелијте со малку масло. Печете го јадењето околу 50 минути во загреана рерна на 200 степени, додека не испари водата и зелката добие убава боја.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!