Лесен КАРАМЕЛ КРЕМ рецепт – Никогаш не е доволно колку и да изедете!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве го неверојатно вкусниот и нежен крем од карамела. Овој десерт има само еден огромен недостаток –  исчезнува премногу брзо во устата. И никогаш не е доволно, колку и да изедете! Уживајте!

Состојки:

  • 8 јајца
  • 1 л свежо млеко
  • 2 пакетчиња ванила
  • 1 чаша шеќер (од 250 ml)

За карамела:

  • 10 лажици. шеќер (приближно)

Подготовка:

- Advertisement -

Користете мали метални чинии за крем од карамела. За да ја подготвам карамелата, истурете 1 и 1/2 лажиче шеќер во секоја чаша. Ставете ги чашите на рингла на средна топлина, завртувајќи ги и движејќи ги. Ако сте загрижени за топење на карамелата на овој начин, можете да го сторите тоа со истурање на шеќерот во сад  и топење на ринглата додека не се карамелизира. Потоа истурете ја карамелата во секоја чаша.

Скршете ги јајцата во сад. Додадете го шеќерот. Добро изматете ја смесата со жица за матење за да може да се стопи шеќерот. Додадете го млекото во тенок проток со постојано мешање. Додадете ја ванилата и промешајте.

Земете друг сад и во него процедете ја смесата. Ова ќе помогне да ги процедите остатоците од јајцата (како што се парчиња белка од јајце).  Сега истурете ја смесата во садовите за печење. Точно 10 парчиња крем од карамела се добиваат од оваа мешавина, ако користите стандардни метални калапи.

Сите чаши наредете ги во метален сад (плех) и потоа истурете ладна вода на страните на садот, достигнувајќи околу половина од нивото на чашите. Ставете во рерна и печете околу 1 час на 160 степени без вентилатор. За време на печењето можете да додадете околу 1 чаша ладна вода во плехот.

Откако ќе се олади кремот од карамела, поминете со тенок нож по внатрешниот ѕид на калапот. Ставете ја чинијата за сервирање на врвот и свртете ги двете истовремено со брзо движење. Потоа внимателно подигнете ја чашката за печење. Вкусниот сос од карамел ќе се слее во чинијата.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!