Лесен и здрав ручек: Грашок со бело месо и моркови!

Вреди да се проба:

Лесна чорба без маснотии, навистина одлично! 

Состојки:

 • 500-600 гр пилешко бело месо
 • 1 голем кромид
 • 1/2 дцл вода за динстање на кромид
 • 8 – 10 компири со средна големина
 • 4 големи моркови
 • 1 конзерва од 400 гр грашок
 • 2 литри вода
 • 2 лажици мелен црвен пипер
 • 3 + 1 лажичка зачини за јадење
 • 1/3 лажиче свежо мелен пипер
 • 1 лажичка сушен лист од магдонос
 • 1/2 лажиче сушен босилек

Подготовка:

Измијте го бело месо под ладна вода. Отстранете ги вишокот маснотии. Исечете го месото на коцки. Во голема нелеплива тава за пржење, динстајте го во сопствениот сок од месото, за да добиете бела боја од сите страни. Оставете го да врие уште малку без да додадете вода, масло.

- Advertisement -

Додека месото врие, излупете компири, моркови, кромид. Измијте се добро. Исечете ги компирите на коцки, морковите на полу-прстени ширина од околу 1/2 см. Исечете го кромидот на мали коцки. Ставете морков и компир во поголемо тенџере во кое ќе зготвите се.

Пренесете го месо во компирите и морковите. Ставете го кромидот во тавата и пржете го без да додадете вода или масло во истата тава во која сте го динстале месото. Кога кромидот малку ќе омекне, покријте го со 1/2 дцл вода, па оставете го да се крчка во вода некое време, да омекне. Пренесете го кромидот во месото и другиот зеленчук.

Истурете 2 л топла вода врз месото и зеленчукот. Додадете црвен пипер, 3 лажички зачини за јадење, бибер, лист од магдонос, босилек. Оставете да зоврие, намалете го огнот убаво да врие и покријте го. Гответе додека компирот скоро не се распадне.

Околу 20 минути пред крајот на готвењето, додадете конзервиран грашок. Исцедете го од водата во која се наоѓа во конзервата, а потоа додадете во чорбата. На овој начин грашокот ќе даде малку сладок вкус на чорбата, претежно екстра, фин вкус.

Послужете ја готовата чорба со тост леб.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!