Лесен брз ручек, кој може да го понесете на работа: Вкусни јуфки со свежа зелка! 

Вреди да се проба:

Многумина од нас немаат време за секојдневно подготвување оброци за кои се потребни неколку часа покрај шпоретот, така што овој ручек е повеќе од прифатлив.

Состојки:

  • 300 гр јуфки
  • половина глава свежа зелка
  • 2 свежи пиперки
  • 1 грст млад кромид
  • масло
  • сол
  • бибер

Подготовка:

Исечете ја зелката тенко како за салата, исечете ги пиперките во кругови, како и пролетниот кромид.

- Advertisement -

Истурете малку масло во тавата, потоа додадете го кромидот и пиперката и пржете, додадете ја зелката и пржете околу 30 минути. Додадете сол и бибер.

Сварете ги јуфките и измешајте ги со зелката, ако сакате, додадете лукче и мелени лути пиперки.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!