ЛЕПИЊИ со пире од компири: Направете вкусен појадок или вечера од остатокот од вашиот ручек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Домашните лепчиња секогаш се подобри од купените, а со овој рецепт успеваат и почетниците. Меки и вкусни се одлични за појадок, но и за вечера.

Ако ви останало пире од ручек, не го фрлајте, направете фантастични лепчиња. Но, ако немате готово пире, направете го од 1 компир и додадете ги другите состојки.

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • 100 гр пире од компири
  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажичка сув квасец
  • 1/2 лажичка сол
  • 180мл-200мл вода
  • 2 лажици масло
  • сусам
  • маслиново масло или путер

Подготовка:

Сварете ги компирите и направете пире. Потоа додадете малку вода, соединете ја и додадете ја преостанатата вода, квасецот и шеќерот. Промешајте и оставете 5 минути.

- Advertisement -

Додадете масло, брашно и измешајте со шпатула. Покријте и оставете околу еден час. Тестото ставете го на набрашнета површина и потоа со помош на шпатула или слично, префрлете го од крајот на тестото неколку пати до средината. Поделете на 9 дела и обликувајте топчиња.

Се ставаат во плех обложен со хартија за печење и се покрива. Оставете да одмори додека не се удвои. Посипете ги со малку вода и посипете ги со сусам. Печете на 200 ° C околу 15 минути. Лепчињата премачкајте ги со малку масло или растопен путер.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!