Лепиња по рецепт од Стара планина: Неодоливо вкусни!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Традиционален рецепт од Стара Планина, пронајден во весник од 1922 година.

Состојки:

 • 1 кг. брашно
 • 500 мл. млака вода
 • 1 коцка квасец
 • 6 лажици стопен путер
 • 2 лажици сол
 • 1 лажица шеќер
 • 2 јајца
 • За прелив:
 • 400 гр. кисело млеко
 • 2 лажици стопен путер
 • 2 јајца
 • 400 гр. топено сирење

Подготовка:

Квасецот се става во млака вода со шеќер. Во сад ставете го просеаното брашно и сите останати состојки. На крај додадете го квасецот. Квасецот треба само да нарасне, а не целосно да кисне.

Замесете го тестото. Ќе ви се залепи за раце, затоа што е меко, па кога месите малку премачкајте ги со масло рацете. Покријте со крпа и оставете да стаса, да се удвои, околу 30 минути.

- Advertisement -

Премесете го тестото, па истурете го на набрашнета површина и поделете го на 10 топчиња. Секое топче растегнете го во кора го со големина колку чинија за десерт и наредете ја на плех.

Јајцата изматете ги со вилушка, па додадете го киселото млеко. Добро соединете ја смесата и истурете ја во средина врз секоја лепиња, внимавајте да не биде до рабовите. Одозгора ставете го ренданото сирење.

Така филувани оставете ги да нараснат уште 15 минути. Се печат на 220 степени околу 20 минути.

Да напоменеме дека рецептот е сличен на бугарската Прленка, само што таму се става овчо сирење и овчо кисело млеко.

Пријатно јадење!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!