ЛЕК ЗА СЕ ОД ЕДНО ОВОШЈЕ: Смоквата лечи курје око, брадавици, предвремено стареење, деменција, срцеви заболувања, крвен притисок!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако досега уживавте само во придобивките од сочните и слатки смокви, ви предлагаме да ги искористите лековитите својства на нејзините лисја. Направете си медицински чај од лисја од смоква!

Сушење на лисјата

Кон крајот на пролетта, летото или есента, извадете здрави и цели лисја од смоква од дрвото и наредете ги на површината каде што ќе ги исушите. Исушете ги во сенка, на темно и воздушно место. Дека лисјата се суви, ќе знаете со фактот дека се завиткале и кога ќе ги фатите се распаѓаат. За да се исушат побрзо, можете и да ги исечете малку пред да ги исушите. Кога ќе се исушат, смачкајте ги и чувајте ги во тегла со капак.

Чај од лисја од смоква

За здравствени цели, чајот од лист смоква се препорачува да се пие околу еден месец секој ден, а потоа да се паузира неколку недели, така што повторното консумирање има подеднакво силен ефект на лекување.

Чај од лисја од смоква за дијабетес

- Advertisement -

Истурете 2 лажички суви лисја од смоква со чаша (200 мл) врела вода. Покријте и оставете да отстои 10-15 минути. Потоа процедете. Пијте една чаша од овој чај со појадок секое утро.

Лисја од смоква при чир на желудник и рак на усната шуплина

Џвакајте 2 нежни лисја од смоква добро секој ден и проголтајте ги. Покрај тоа што помага при чиреви, ќе ви го освежи здивот и ќе ги ублажи непријатните болки од рак.

Чај од лисја од смоква за бронхитис

Варете 3 лисја од смоква во вода со малку кафеав шеќер и пијте. Покрај дијабетес, чиреви, рани од рак и бронхитис, чајот се препорачува за подобро здравје на срцето, намалување на крвниот притисок и како помагало во лекувањето на рак и анемија.

Нутриционистички својства и придобивки

Иако овошјето не се препорачува за дијабетичари поради високото ниво на шеќер, листот од смоква е многу здрав и корисен за оваа група на луѓе, бидејќи помага во регулирање на нивото на шеќер во крвта.

Добрата вест е дека со конзумирање на чај можете дури и да спречите дијабетес бидејќи ќе ја зголемите чувствителноста на инсулин. Листовите од смоква се препорачуваат особено за заболувања на уринарниот и дигестивниот тракт. Неговата потрошувачка помага во намалување на високиот крвен притисок и нивото на триглицериди во крвта, со што се обезбедува дополнителна заштита на срцето и крвните садови.

Предности на лисјата од смоква:

 • го регулира нивото на шеќер во крвта
 • помага при слабеење
 • го стабилизира крвниот притисок
 • ги намалува триглицеридите
 • ги зајакнува коските
 • помага при кожни болести
 • помага при анемија
 • ги ублажува чиревите на желудникот
 • спречува запек
 • го подобрува здравјето на срцето и крвните садови
 • помага при афти

 

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!