Лековити својства на зелката: Вистинска брза помош во домот!

Вреди да се проба:

Кременадла со сланина и зеленчук: Гурмански ручек!

Денеска ви предлагаме да поминете што помалку време во кујната, а што повеќе да уживате во вкусниот оброк. Состојки: 500 грама сланина (добро премачкајте ги...

Посни колачи со ореви – Се јадат со завидно уживање!

Лесни вкусни и малку крцкави посни колачи со ореви - омилени меѓу децата и возрасните! Состојки: сончогледово масло - 1/2 чаша вода - 1/2...

Природен борец против анемија: Оваа лековита СУПА ОД СПАНАЌ е богата со железо и го зајакнува организмот!

Анемијата е чест проблем меѓу луѓето, што е особено изразен кај жените во репродуктивната доба. Токму затоа и ви ја препорачуваме оваа супа за да...

Домашен пувкав козињак со суво грозје и ореви подготвен во апарат за леб

Направете домашен козињак ист како од пекара, со суво грозје, ореви и квасец. Тестото може да го подготвите во домашен апарат за леб. Состојки: (за...

Незаменлива состојка во многу јадења, зелката е и ценет лек. Нашите баби сè уште знаат и успешно ги користат листовите зелка за лек.

Предлагаме да се потсетиме на искуствата на нашите предци и да го искористиме целиот лековит потенцијал на овој зеленчук. Кога можете да користите листови зелка:

Повреди и изгореници

- Advertisement -

На повреденото место се става лист од свежа зелка (претходно малку се омекнува со кујнски чекан за малку да се исцеди сокот), се фиксира со завој и се остава преку ноќ. До утро, отокот и болката се намалуваат.

Болни зглобови

Зелката може да биде ефикасна за болни зглобови поради изобилството на витамини и фитонутриенти, како и глутамин и антоцијани, кои имаат силни антиинфламаторни својства. Облогите од зелка делуваат така што го намалуваат отокот и воспалението, а со тоа ја намалуваат болката, така што човек може полесно и подобро да се движи. Како погоре малку се омекнува листот па се става на болните зглобови.

Главоболка

Листовите од зелка можат да ги ублажат и главоболките и треската. Ставете по еден лист на секоја слепоочница и завиткајте ја главата во крпа. Помага дури и при мигрена!

Болка во градите

За време на лактацијата и доењето, многу жени доживуваат болно отекување на градите. Народната медицина им помага на доилките. За лекување се користат поголеми листови. Измијте ги, исечете ги тврдите делови од листовите, а листовите малку се дробат со рака и се ставаат на градите. Овој метод се користи и за маститис и болки во градите при ПМС.

Каснувања од инсекти

Листовите од зелка ја ублажуваат состојбата на болните каснувања од оси, пчели. Дејствува како магнет, извлекувајќи го отокот и  болката од отечената област.

Постојана кашлица и бронхитис

За да започнете со третманот ќе ви требаат 1 главица зелка и мед. Полека одвојте еден лист од главата. Листот од зелка треба да се натопи во врела вода неколку минути. Ќе стане топол и мек. Потоа, едната страна намачкајте ја со мед. Ставете ја страната каде што е медот на градите на пациентот. Одозгора се става најлонска кеса и се завиткува во шал или крпа.

Постапката се изведува пред спиење. Ако бронхитисот е во почетна фаза, резултатот ќе биде видлив по првата процедура. Третманот трае од пет до седум ноќи. И наскоро од тешката кашлица нема да остане ни трага.

- Advertisement -

Последни рецепти

РЕД ВЕЛВЕТ: Слатка фантазија и чиста рапсодија на вкусови!

Една лесна торта со прекрасен вкус и многу привлечен изглед. Состојки: Кори: 125 гр путер 300 гр шеќер 2 јајца 250 гр меко брашно 1 лажица...

Кременадла со сланина и зеленчук: Гурмански ручек!

Денеска ви предлагаме да поминете што помалку време во кујната, а што повеќе да уживате во вкусниот оброк. Состојки: 500 грама сланина (добро премачкајте ги...

ПАМУК ПЕЦИВО ПОЛНЕТО СО СИРЕЊЕ: Совршено брзо и лесно!

Има ли нешто поубаво од меко тесто исполнето со богат фил. Состојки за тесто: 650 гр брашно 40 гр свеж квасец половина лажица шеќер 100...

Чоколадна торта со бисквити ВО ШИШЕ: Толку е кремаста и неодолива што се топи во устата!

Ако не сте вешти во правење слатки, чоколадна торта без печење сигурно ќе успее. Кога сакате да направите брз десерт, без премногу валкани садови, тогаш...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Печени тестенини со шунка, сирење и јајца!

Рецептот е идеален за оние денови кога немате многу време. Неверојатно колку е лесно да се подготви  Состојки: 300 гр тестенини 1 павлака во чаша ...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!