ЛЕДЕНО КАФЕ СО НУТЕЛА: Освежителен пијалок со сладолед што се прави брзо и може да се ужива наутро!

Вреди да се проба:

Леденото кафе со Нутела е вистинско освежување за сите љубители на овој пијалок.

Доколку сте љубител на кафе, сигурно нема да се откажете од омилениот пијалок ниту во топлите летни денови. Секогаш е добредојден во секаква сорта, а овој рецепт за ледено кафе со Нутела на почетокот ќе ве освои.

- Advertisement -

За да го подготвите овој освежителен напиток ви требаат само неколку минути, а во него се ужива веднаш.

Состојки:

  • 3 шолји ладно млеко
  • 2 чаши мраз
  • 3 лажици Нутела
  • 3 лажици инстант кафе
  • 2 лажички шеќер
  • 2 топки сладолед
  • малку шлаг
  • чоколадни трошки

Подготовка:

Млекото, кафето, Нутелата, шеќерот и мразот истурете ги во блендер, па сè убаво измешајте за да се распадне мразот и смесата да стане пенеста. Ако немате блендер, рачен миксер ќе ви заврши работа.

Во високи чаши прво ставете топче сладолед, а на рабовите истурете малку Нутела. Потоа прелијте го леденото кафе, одозгора ставете малку шлаг и декорирајте со чоколадни трошки, а можете да користите и какао во прав, слободно пуштете ја вашата фантазија. Послужете веднаш по подготовката додека е уште ладно.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!