ЛЕДЕНО КАФЕ СО НУТЕЛА: Освежителен пијалок со сладолед што се прави брзо и може да се ужива наутро!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Леденото кафе со Нутела е вистинско освежување за сите љубители на овој пијалок.

Доколку сте љубител на кафе, сигурно нема да се откажете од омилениот пијалок ниту во топлите летни денови. Секогаш е добредојден во секаква сорта, а овој рецепт за ледено кафе со Нутела на почетокот ќе ве освои.

За да го подготвите овој освежителен напиток ви требаат само неколку минути, а во него се ужива веднаш.

Состојки:

  • 3 шолји ладно млеко
  • 2 чаши мраз
  • 3 лажици Нутела
  • 3 лажици инстант кафе
  • 2 лажички шеќер
  • 2 топки сладолед
  • малку шлаг
  • чоколадни трошки

Подготовка:

- Advertisement -

Млекото, кафето, Нутелата, шеќерот и мразот истурете ги во блендер, па сè убаво измешајте за да се распадне мразот и смесата да стане пенеста. Ако немате блендер, рачен миксер ќе ви заврши работа.

Во високи чаши прво ставете топче сладолед, а на рабовите истурете малку Нутела. Потоа прелијте го леденото кафе, одозгора ставете малку шлаг и декорирајте со чоколадни трошки, а можете да користите и какао во прав, слободно пуштете ја вашата фантазија. Послужете веднаш по подготовката додека е уште ладно.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!