ЛЕДЕНА БАНАНА ТОРТА: Не сте вкусиле ништо покремасто или послатко!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Лесна, непечена, овошна торта која сите во куќата ќе ја сакаат веднаш!

Состојки:

 • 300 гр мелени бисквити
 • 200 гр кокос
 • 200 гр шеќер во прав
 • 2 дцл сок од портокал
 • 1 литар млеко
 • 1 пудинг од ванила
 • 1 чоколаден пудинг
 • 4 супени лажици густин
 • 2 маргарини од 250 гр
 • 200 гр мали бисквити
 • 1/2 л слатка павлака
 • 4 банани
 • 10 лажици шеќер
 • сок од портокал за потопување бисквити

Подготовка:

Прв фил: Во 1/2 литар млеко сварете пудинг од ванила, 2 лажици густин и 5 лажици шеќер. Измешајте ладно со половина од изматениот маргарин.

- Advertisement -

Втор фил: Во 1/2 литар млеко сварете чоколаден пудинг, 2 лажици густин и 5 лажици шеќер. Измешајте ладно со половина од изматениот маргарин. Оставете ги двата филови во фрижидер околу еден час.

Кора: Измешајте мелени бисквити и кокос (може да ставите ореви наместо кокос), прелијте со 2 дцл сок од портокал, посебно изматете 1 маргарин и 200 гр шеќер во прав и се соединете. Оставете во фрижидер околу еден час. Потоа поделете на два дела.

Редење на тортата: Користете кружен калап со дијаметар од 26 см и покријте го со проѕирна фолија. Во калапот рачно притиснете половина од мелената кора од бисквит.

Потоа се премачкува со половина од првиот фил, па се редат ред бисквити, натопени во сок од портокал. Потоа премачкајте со половина од вториот фил, па бананите исечкани на прстени или по должина, кои ги попрскавте со сок од лимон.

Повторно премачкајте со другата половина од вториот фил, повторно бисквитот, па остатокот од првиот фил. На крајот кората од мелените бисквити. Оставете во замрзнувач околу 3 часа. Потоа превртете ја тортата на плех и премачкајте ја со шлаг или чоколадо и ставете ја во фрижидер.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!