Леб со пиво: Неверојатна арома, прекрасен вкус!

Вреди да се проба:

Неверојатна арома, прекрасен вкус!

Состојки:

  • 430 гр брашно
  • 1 прашок за пециво
  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 330 мл пиво по можност Старопрамен
  • 2 лажици масло
  • околу 100 гр рендано сирење
  • 4 тенки парчиња сланина, ситно сецкани
  • 1 млад кромид (зелениот дел)

Подготовка:

Вклучете ја рерната на 190 степени да се загрее.

Во сад измешајте брашно, прашок за пециво, шеќер и сол, а потоа додадете пиво и масло и месете го тестото. Потоа додадете сирење, сланина, ситно исечен млад кромид, измешајте убаво за да се распространат состојките  рамномерно низ тестото.

- Advertisement -

Ставете правоаголен плех со димензии 23 x 9 цм со хартија за печење, а потоа ставете го тестото и израмнете го. Печете еден час, почекајте да се олади и исечете.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!