Лахмаџун: Традиционален турски рецепт!!!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Иако оваа прекрасна закуска неблагодарно се нарекува „турска пица“, како што се нарекува во светот, сепак може да биде најдобриот начин да се доближи до сите оние кои никогаш не слушнале, виделе и пробале лахмаџун. Лесен за подготовка еве го најдобриот рецепт за лахмаџун.

Состојки:

Тесто:

 • 300 гр  брашно
 • 180 мл млака вода
 • 6 гр сув квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажици маслиново масло
- Advertisement -

Фил:

 • 250 гр мелено говедско месо (или јагнешко)
 • 1/2  црвена пиперка
 • 1/2 зелена пиперка
 • 1/2 главица пурпурен кромид
 • 2 чешниња лук
 • 2 помали домати
 • 1 лажичка доматен сос
 • 1 лажичка црвен пипер
 • 1/2 лажичка ким
 • 1/2 лажичка сол
 • неколку гранчиња свеж магдонос
 • прстофат чили
 • прстофат бибер

За послужување:

 • неколку шери домати
 • неколку пиперки
 • малку виолетов кромид
 • свеж босилек

Подготовка:

Прво измесете го тестото: ставете брашно, сол, шеќер, сув квасец во голем сад  и добро измешајте. Додадете млака вода и маслиново масло и замесете мазно  тесто што не ви лепи за раце. Месете околу 10 минути и помогнете си со додавање брашно.

Од замесеното тесто формирајте топче, лесно премачкајте го со маслиново масло и ставете го во сад покриен со фолија. Оставете да се крева помеѓу 30 и 60 минути.

Додека тестото се крева, направете го филот. Изчистете ги  пиперките и исецкајте ситно или во блендер,  додатдете сецкан кромид, гранчињата магдонос, лук и доматот кој што сте го исчистиле од семето и сте го отстраниле сочниот дел. На кратко изблендирајте.

Додадете ким, сол, бибер, концентрат од домати, чили, црвен пипер и месо и се изблендирајте уште еднаш. Ќе добиете фина смеса за мачкање. Доколку сакате, може месото да го додадете дополнително а не во блендерот, но сепак да е ситно исечкано.

Ставете го нараснатото тесто на лесно набрашнета површина, кратко измешајте го и исечете го на три или четири еднакви делови. Расукајте го секое парче тесто што е можно потенко и премачкајте го во тенок слој со филот од месо и зеленчук.

Ставете да се пече во претходно загреана рерна на 190 ° C и печете околу 15 минути, или додека рабовите на тестото не добијат убава златна боја.

Послужете топло со парче лимон или наросено со шери домати , мали пиперки, свеж босилек, кругчиња од  кромид.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!