ЛАЛЕ САЛАТА СО ДОМАТ И ВАРЕНИ ЈАЈЦА: Подготовката воопшто не е комплицирана, а масата ќе ја краси украсно мезе!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Декоративната салата со домати и варени јајца ќе биде хит на секоја прослава.

Пролетта е блиску, но и 8 март, а можете да послужите одлична украсна салата во форма на лале. Можеби изгледа комплицирано, но подготовката е навистина едноставна. Само исечете го и излупете го доматот, а потоа наполнете го со вкусен фил. Украсете со млад кромид и рукола и салата која ќе ги маѓепса сите и со изглед и со вкус на трпезата.

Состојки:

  • 400 гр  свеж домат
  • 1 јаболко
  • кромид
  • рукола
- Advertisement -

За полнење:

  • 120 гр сирење
  • 3 варени јајца
  • 1 чешне лук
  • 3 лажици мајонез

Подготовка:

Изрендајте сирење и јајца, а потоа измешајте ги со мелено лукче и мајонез. Така го добивте филот.

Сега ставете го доматот исправено, па пресечете го на половина со нож, но не одете до крај. Потоа се сече на четвртинки, па на шестинки и потоа на осминки но повторно не до крај. Треба да добиете кришки, кои се споени на дното.

Ископајте ја средината од доматот, па наполнете ја со фил. Во чинија ставете половина од јаболкото, зелените стебленца од млад кромид, па украсете со рукола и наредете ги доматите во облик на лале.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!