ЛАЗАЊА СО СПАНАЌ И СИРЕЊЕ: Вкусен и здрав ручек или вечера!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусна како класична лазања со месо, и поздрава!

Доколку сакате да подготвите здрава и лесна вечера, а сте љубител на лазања, ви предлагаме да ставите спанаќ наместо месо. Вкусот ќе ве воодушеви.

Состојки:

 • кори за лазања
 • малку маслиново масло
 • 100 грама рендан пармезан или сирење

За фил:

 • 200 грама бело сирење (фета или моцарела)
 • 2-3 лажици маслиново масло
 • 400 грама излупени домати
 • 400 грама млад спанаќ
- Advertisement -

За бешамел сос:

 • 100 грама путер
 • 100 грама брашно
 • 1 литар ладно млеко
 • 5 лажици рендан пармезан
 • 4 јајца
 • сол и црн пипер

Подготовка:

Излупениот домат пржете го на маслиново масло додека не испари течноста. Исчистете го спанаќот, измијте го и сварете го кратко во солена вода. Изладете го, па исечкајте го ситно.

За сосот бешамел, промешајте го брашното во малку млеко (како кога готвите пудинг) и истурете го во загреано не ферментирано млеко, па варете го околу 5 минути, мешајќи. Додадете путер, сол и малку бибер. Кога сосот бешамел ќе се олади малку, промешајте ги изматените јајца, пармезанот и спанаќот и распарченото бело сирење.

На дното на подмачканата огноотпорна чинија ставете кора. Истурете малку сос од излупен домат и потоа сос од бешамел со спанаќ и сирење. Повторете го процесот и завршете со кора над која треба да ставите само излупен домат и пармезан или сирење. Ставете го во загреана рерна, и печете на 180 степени околу 40 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!