Лазања со зеленчук и мелено пилешко: Лесен ручек со совршен вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пробајте го овој рецепт и сигурни сме дека ќе уживате во вкусното јадење.

Состојки:

 • 500 гр мелено пилешко
 • 1 пакет кори за лазања
 • 1 морков
 • 1 поголема главица црвен кромид
 • 2 тиквички
 • рендано сирење
 • зачин
 • сол
 • бибер
 • лажичка мелен црвен пипер

Состојки за сос бешамел:

 • 2 лажици брашно
 • малку путер
 • 0750 мл млеко
 • бибер
 • сол

Подготовка:

Издинстајте малку ситно исечен црвен кромид во малку маснотија, додадете рендан морков и вријте  ги заедно десет минути. Додадете го меленото пилешко и динстајте го со кромидот и морковот.

- Advertisement -

Додадете мелен црвен пипер, бибер и малку сол по потреба. Кога месото е скоро готово, тргнете го од оган.

Испржете го брашното во путер и пржете го додека не почне да пожолтува, па прелијте го со млеко, сварете го и додадете бибер и сол. Лесно испржете го брашното и истурете го млекото пред да почне да пожолтува. Ако сосот е премногу густ, можете да додадете малку вода.

Во сад за печење ставете малку сос бешамел и наредете еден ред лазања. Врз него наредете од месото, па врз него наредете тиквички исечени на прстени и врз нив ставете рендано сирење. Намачкајте го сето ова со сос од бешамел.

На бешамелот наредете нов ред лазања, месо, тиквички, сирење и бешамел. Повторете го ова додека има храна, односно завршете го последниот ред со тесто и прелијте го со сосот бешамел.

Ставете се во рерна и печете на 200 степени целзиусови околу 50 минути. Лазањата е подготвена кога ќе добие убава кафеава боја и кога можете да прободите до дното на садот со чепкалка за заби.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!