ЛАЖНА МУСКА СО ПАТЛИЏАН: Наместо мелено месо ставете шунка и кашкавал – подобро не сте пробале!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Едноставен, брз и вкусен рецепт за ручек со малку состојки.

Јадењето чиј рецепт ве очекува подолу потсетува на мусака, но наместо мелено месо се додаваат шунка, сирење и домати. Одличен викенд-ручек кој нема да одземе многу време за подготовка, а ќе ве воодушеви со својот вкус.

Состојки:

  • 2 модри патлиџани
  • 4 домати
  • 200 гр рендано сирење
  • 150 гр рендан кашкавал
  • 200 гр исечкана шунка
  • сол, оригано
  • маслиново масло

Подготовка:

- Advertisement -

Модрите патлиџани исечкајте ги на кришки. Посипете ги со сол и почекајте 20 минути да ја испуштат горчливата вода. Исушете ги и наредете ги во плех обложен со хартија за печење. Намачкајте ги со малку маслиново масло. Се печат на 220°C 15 минути.

Откако ќе се изладат, наредете ги во огноотпорен сад. Садот намачкајте го со маслиново масло, наредете ред патлиџани, па шунка и сирење, а одозгора наредете кругови домати. И повторно модар патлиџан, шунка, сирење и домат.

Одозгора обилно посипете со рендан кашкавал и посипете со оригано. Се пече во загреана рерна на 200°C 30 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!