ЛАЖНА ЛАЗАЊА, користете компир наместо кора: Заменете го бешамелот со друг сос кој ќе го подобри вкусот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Лажните лазањи можат да одговараат на вистинската, а кората да се замени со компири.

Познатото италијанско јадење, лазањите, се прави во неколку верзии, но сепак оригиналниот рецепт е најдобар. Ви нудиме рецепт за лажни лазањи, па ги нарекуваме затоа што се подготвуваат слично. Наместо кора, се користи компир, а бешамелот се заменува со пржен спанаќ во кој сте додале рикота. Помеѓу овие слоеви е пармезанот, како и неизбежното мелено месо. Уживајте во вкусот!

Состојки:

  • 8 компири
  • 220 гр пармезан
  • 1 кромид
  • 300 гр мелено месо
  • 380 гр сецкан излупен домат
  • малку магдонос
  • 200 гр спанаќ
  • 2 чешниња лук
  • 200 гр рикота сирење
  • 100 гр сирење моцарела

Подготовка:

- Advertisement -

Компирите се сечат на многу тенки прстени, а кромидот се сечка и се пржи. Потоа додадете мелено месо и зачини. Додадете излупен домат и сечкан магдонос и пржете додека не го направите тоа.

Спанаќот се пропржува, па се додава исецканиот лук, а по минута, две, рикотата. Оставете уште неколку минути и тргнете го од шпоретот.

Наредете ред компири, пармезан, компири, половина од смесата со спанаќ, ред компири, па пармезан. Повторно оди редот компири, па мелено месо, компири, пармезан и другата половина од смесата со спанаќ. Последниот ред е компир и посипете со рендана моцарела. Печете на 170 ° C околу 40 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!