ЛАЖЕН ПОДВАРАК СО СВИНСКО: Само исечете ги состојките, наредете ги во тавче и печете!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако сакате чорба со кисела зелка и оваа со свежа зелка, сигурно ќе ви се допадне.

Правиме подварак и сарма од кисела зелка, најубавите јадења во текот на зимата. Сега пробајте го рецептот за лажен подварок направен со свежа зелка и свинско месо. Наредете ги состојките во тавче и печете, а на вашата маса ќе има прекрасен ручек за целото семејство. Загарантирано ќе им се допадне на сите, а подготовката не одзема многу време. Печењето е малку подолг процес, но за тоа време можете да се опуштите со кафе или домашен сок.

Состојки:

  • 1 главица зелка
  • 1 кг свинско месо
  • 3 домати
  • сол, бибер, зачинета пиперка, ловоров лист

Подготовка:

- Advertisement -

Исечете ја зелката, па посолете ја, посипете ја со пиперка и маслиново масло. Исечете го и месото, па посолете, забиберете и посипете со зачинета пиперка. Доматите исечкајте ги на ситни парчиња или изрендајте ги.

Истурете малку маслиново масло на дното на тавата. Наредете зелка, месо, па домати. Ставете го ловоровиот лист и продолжете да редите по истиот редослед додека не го потрошите материјалот. Последниот ред треба да биде зелка. Покријте ја тавата со фолија и ставете го капакот. Печете на 220 ° C околу 2,5 часа.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!