ЛАЖЕН ГУЛАШ од мелено месо: Толку БРЗО и ЛЕСНО се подготвува што ќе ви стане ОМИЛЕН ручек

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку сте љубител на полнети пиперки, ова јадење дефинитивно ќе ви се допадне. А вкусот дефинитивно ќе ве натера да заборавите на се.

Состојки:

 • 1 црвена пиперка
 • 1 зелена пиперка
 • 1 жолта пиперка
 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • 150 гр. мелено месо
 • 1,4 л. пилешка супа
 • 2 лименки сечкана пелата
 • 2 лажички оригано
 • 240 гр. ориз
 • чедар сирење
 • магдонос
 • сол по потреба
 • црн бибер по желба

Подготовка:

Загрејте го маслото во големо тенџере на средна температура. Додадете ги сечканите пиперки и кромидот и пржете додека не омекнат, околу седум минути. Додадете сецкан лук и пржете неколку минути.

Потоа додадете го месото, сол и бибер, измешајте и пржете уште 7-8 минути. Исцедете го вишокот маснотии, па истурете ја супата (коцката за супа измешајте ја со 1,4 литри вода). Истурете го пелетот и измешајте.

- Advertisement -

Посипете со оригано, повторно промешајте, поклопете и оставете да зоврие. Потоа намалете ја температурата и додадете го претходно сварениот ориз.

Промешајте, покријте повторно и варете околу 40 минути. Додадете вода доколку е потребно.

Пред сервирање посипете со изрендан чедар и сечкан магдонос.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!