Ладно цеден сок од грозје без конзерванси : Овој домашен напиток е чисто здравје!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете домашен сок од грозје, уживајте во најдобриот вкус, а во исто време подобрете ја крвната слика.

Состојки:

  • 5 кг. грозје (црно слатко)
  • 100 гр. обичен шеќер (може 200 гр. фруктоза или 10 лажици мед)
  • 600 гр. лимон (може да биде и со половина лимон и половина лимунтус)
  • 1 литар вода

*Овој сок можете да го направите и со повеќе вода, шеќер и лимонска киселина ако сакате да направите поефикасен сок.

Начин на подготовка:

- Advertisement -

Измијте го грозјето и одделете ги бобинки од дршката. Ставете ги во длабок сад и добро изгмечете го со рацете и оставете да отстои околу еден час за да пушти боја.

Прецедете ја смесата преку газа како што се гледа на видеото подолу, додадете еден исцеден лимон, шеќер и налејте со вода вода. Промешајте добро за да се растопи шеќерот. Можете да го пиете веднаш, подготвено на овој начин, не смее да се остави во фрижидер повеќе од два дена.

Доколку сакате да го чувате подолго сокот може да го складирате во замрзнувач во пластични шишиња и да го пиете кога ќе посакате.

Погледнете ја подготовката во видеото подолу:

Извор: Stil.kurir.rs

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!