ЛАВА КОЛАЧИЊА со 4 видови фил: Рецепт за познатото ТОПЛО – ЛАДНО колаче!

Вреди да се проба:

Овие декадентни колачи од стопен фил што течат со 4 различни полнења се совршен избор за нешто слатко. Изберете помеѓу фил од путер од кикирики, солена карамела, нутела, класичен фил или направете по еден од сите. 

Состојки:

 • 100 гр црно чоколадо ситно исецкано
 • 100 гр несолен путер
 • 100  гр шеќер во прав
 • 2 големи јајца
 • 2 жолчки
 • 6 лажици брашно

Фил за пополнување:

- Advertisement -
 1. 2 лажички ладна солена карамела
 2. 2 лажички Нутела или ваш омилен намаз од чоколаден лешник
 3. 2 лажички путер од кикирики изматен со 1 лажица путер
 4. 2 лажички стопено бело и црно чоколадо

За гарнир:

 • Сладолед, шлаг, карамел крем, бобинки и лисја од нане

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 220 степени.  Премачкајте 4 калапи/чаши за мафини. Ставете ги на плех за печење, а потоа оставете ги настрана. Во сад комбинирајте го исецканото чоколадо и путер и загрејте го во микробранова печка околу 1 минута, мешајќи на секои 30 секунди, додека путерот и чоколадото не се стопат. Доколку е потребно, вратете го садот во микробранова печка уште неколку секунди, за да се стопи целосно чоколадото.

Додадете шеќер во прав и изматете додека не се вклопи целосно. Додадете ги јајцата и жолчките и изматете ги додека не се соединат добро. Додадете го брашното и изматете додека не се изедначи. Поделете го тестото рамномерно меѓу 4-те подготвени калапи оставајќи помалку од четвртина во садот.

Додадете по 2 лажички од посакуваното полнење во центарот на тестото (или оставете го обично). Истурете го останатото тесто рамномерно врз секое полнење. Печете во рерна и печете 12 до 14 минути, додека рабовите не се зацврстат но центарот е се уште мек. Не печете предолго, во спротивно ќе го изгубите течниот дел во центарот.

Оставете да се олади 2 минути. По желба, посипете со какао во прав или шеќер во прав, потоа сервирајте веднаш додека се многу топли заедно со кој било од предлозите за гарнир.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!