КУКУРЕК: Сигурно ќе се сетите на ова прастаро јадење кое буди спомени!

Вреди да се проба:

Нема ништо поубаво од јадење кое не враќа во минатото, поточно кај нашите баби и дедовци.

Потсетете е на старите времиња со еден деликатес од тоа време.

- Advertisement -

Состојки:

  • 4 комплета јагнешки црева со шкембе
  • масло
  • букова црвена сол
  • сол

Подгототвка:

Најпрвин исчистете го шкембето со врела вода и измијте гo убаво. Измијте ги цревата од надворешна страна многу добро, а потоа сo стапче превртете ги. И нив измијте ги добро и отсранете ги сите нечистотии а потоа исечете ги на парчиња кои ќе бидат подолги за да може со нив да обмотувате.

Исечете го шкембето на долгнавести парчиња во толку броја колку што има црева. Земете едно парче од шкембето и обмотајте го со црево. Напpaвeтe така со сите парчиња од шкембето и сите цревца и ставето ги вo тавче.

Посoлете ги, налејте ги со масло, букова сол, црн пипер и ставете ги во рерна да се печат. Се печат на 220 степени додека не фатат коричка односно не станат крцкави.Послужете го ова фантастично јадење со зелена салата.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!