КРЦКАВИ ТИКВЧКИ ЗА МЕЗЕ: Нема повеќе да ги пржите, вака се уште подобри, а немаат ни капка масло!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете неверојатно вкусни, брзи и лесни крцкави тиквички!

Ако сакате печени тиквички, задолжително пробајте го овој рецепт. Вкусен и евтин оброк кој ќе ги задоволи и најпребирливите јадења. Без пржење на масло, само печете ги во рерна. Овој рецепт за тиквички е супер лесен и брз за правење и не одзема многу време! Послужете ги со сос од јогурт за уште подобро вкусно искуство.

Состојки:

 • 2 тиквички
 • 100 гр презла
 • 100 гр пармезан сирење
 • 2 лажички лук во прав
 • 2 јајца
 • бибер, сол, мелен пипер

За сосот:

 • 200 гр јогурт
 • 1 лажица мајонез
 • 1 лажица сенф
 • 3 чешниња лук
 • свеж копар
 • сол

Подготовка:

- Advertisement -

Тиквичките исечкајте ги на стапчиња. Смесата за валкање ја подготвуваме со мешање презла, сол, бибер, црвен пипер, пармезан и лук во прав. Се валкаат тиквичките првин во јајце потоа во смесата со презла. Се редат на плех обложен со хартија за печење и се печат во загреана рерна на 200°C 25 минути.

Подгответе го сосот со мешање на јогуртот, сенфот, мајонезот, издробениот лук, копар и солта. Позлужете додека се топли.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!