КРЦКАВИ СТАПЧИЊА СО ЛУК И ОРИГАНО: Веќе нема да сакате да купувате, а од една мерка добивате полн плех!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ароматичните стапчиња со лук се печат само 15 минути, а сигурно ќе направите дупла мерка.

Крцкавите стапчиња со лук и оригано ќе ја замирисаат целата куќа при печењето, а загарантирано е дека веднаш ќе исчезнат од тавата. Вкусот ќе биде уште подобар од оние што можете да ги купите во пекари. Тајната е во пармезанот, кој на стапчињата им дава посебен и неодолив вкус. Идеални се за појадок, а може да се послужат и како предјадење.

Состојки:

  • 350 гр брашно
  • 200 мл млака вода
  • 2 лажици масло
  • 1 лажичка сув квасец
  • 1 лажичка сол
  • 3 чешниња лук
  • 4 лажици стопен путер
  • 40 гр пармезан
  • оригано

Подготовка:

Во млаката вода додадете шеќер и квасец, па оставете го квасецот да се измати. Потоа додадете го издробениот лук, маслото и брашното и замесете мазно тесто. Оставете го на топло место околу половина час да нарасне.

- Advertisement -

Потоа измешајте го и поделете го на еднакви делови. Секој дел од тестото расукајте го во стапче, извртете ги, па наредете ги на плех да не се допираат. Секое стапче премачкајте го со растопен путер, посипете со пармезан и оригано и печете ги околу 15 минути на 200 степени.

Пријатно!

Извор: Прашање на вкус

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!