Крцкави пилешки батаци: Земете пиво, пронајдете удобно место и уживајте!

Вреди да се проба:

Време е да се опуштите. Набавете пилешки батаци и пиво и подгответе се да уживате.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 4 лажици брашно
  • чипс
  • масло
  • сол
  • бибер
  • лук

Подготовка:

Истурете вода врз батаците и додадете ги зелените како за супата.

- Advertisement -

Извадете ги сварените батаци од водата и посолете ги со сол, бибер и убаво измешајте ги.

Чипсот искршете го додека е уште во ќесичката. Потоа секој батак извалајте го низ брашно, изматени јајца и искршен чипс.

Пржете во длабоко масло и кога ќе добие кафеава боја, извадете го на хартиени салфетки за да го апсорбира вишокот маснотии.

Послужете гарнир со пилешкото по желба.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!