Крцкави ослич филети со прилог од зеленчуци: Прекрасен посен ручек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви нудиме идеја за посен ручек кој можете да го подготвите кога се пости на риба.

За подготовка на зеленчуците како прилог, потребни се следните состојки.

Состојки:

 • 1 поголема тиквичка
 • 2 моркови
 • 2 компири
 • 1 поголем кромид
 • 1 лажица Вегета
 • 50 мл. масло
 • ½ лажица мелен бибер
 • 1 лажица брашно

Начин на подготовка:

Ситно исечкајте го кромидот, па динстајте го кратко време на маслото додавајќи малку вода.

- Advertisement -

Додадете ги сечканите морковите и компирот, налејте вода да ги прекрие, додајте го сувиот зачин и оставете да се готват.

Кога ќе бидат полу сварени додадете ја тиквичката исечкана на коцки.

Додајте уште вода, сè да биде прекриено, додадете бибер и оставете да се вари.

Кога сите состојки ќе се сварат, додадете вода, за сè да остане сочно. Брашното промешајте го со малку вода и додадете го во тенџерето.

Оставете да се вари уште пет минути и тргнете од оган.

По желба зачинете со копар и магдонос.

Откако го подготвивте зеленчукот, преминете на рибата.

Состојки:

 • 1 кг. филети ослич
 • сол
 • 2 лажици брашно
 • 3 лажици лебни трошки
 • 2 лажици сусам
 • магдонос

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Подмачкајте плех за печење.

Филетите одмрзнете ги, исушете ги, исечете ги и посолете ги.

Секое парче извалкајте го во комбинација од брашно, лебни трошки, сусам и магдонос.

Наредете ги во плех за печење и печете околу 1 час.

Пријатно јадење!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!