Крцкави однадвор, мека во средина: Пржените кришки секогаш ќе бидат совршена со овој трик!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пржените кришки се секогаш добредојдени на нашите трпези, а овој едноставен и евтин специјалитет е навистина вреден – се подготвува брзо и може да се јаде на десетици начини.

Совршените пржени кришки се крцкави на рабовите, а нежни и меки во средината, не треба да бидат премногу масни или суви, а исто така не смеат да се изгорат или да бидат недоволно пржени…

- Advertisement -

А работата е само во внимателната подготовка, трпението и триковите на искусните мајстори, кои сега ви ги пренесуваме.

Ако вашите пржени кришки се премногу мрсни, изгорени или „живи“, еве каде грешите и како да го поправите тоа.

Го сечете лебот премногу тенко

Ако кришките се премногу тенки, лебот лесно може да се распадне бидејќи смесата со јајца е „тешка“. Парчињата треба да бидат дебели околу сантиметар и половина.

Користите свеж леб

Секогаш е подобро да се користи леб што е оставен барем еден ден да отстои.

Ги пржите на путер

Путер гори на високи температури, па затоа е далеку подобро да се користи растително масло.

Не користите млеко

Иако тоа не е необична практика кај нас, сепак пржените кришки се многу повкусни кога во смесата со јајца се додава млеко, а тоа да бите полномасно!

Ставивте премногу јајца

Општа формула за подготовка на мешавина од јајца е да користите четвртина чаша млеко и едно јајце на две кришки леб.

Ги заборавате зачините

Нотка ким, бибер или малку пармезан во смесата ќе ги направат обичниите пржени кришки „ремек дело“, а доколку сакате слатка варијанта нека биде цимет, ванила или шеќер во прав.

Нетрпеливи сте

Маслото мора да биде врело за кришките да не апсорбираат премногу маснотии. Пржете ги на средна топлина по неколку минути од секоја страна.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!