КРЦКАВИ, КРЕМАСТИ И ВКУСНИ: Поховани пиперки со сирење се празник за непцето!

Вреди да се проба:

ПИПЕРКИ СО ЛУК: Зимница што треба да ја има секоја куќа!

Киселите салати се еден од најдобрите оксиданти, затоа не заборавајте да чувате пиперки во лук, извор на сите витамини. Состојки: 5 кг црвен пипер 2...

Вкусна и брза СЛАДОЛЕД ТОРТА: Идеална за освежување во летните горештини!

Ќе се изненадите од овој лесен вкус во кој се ужива. Состојки: 500 мл слатка павлака 500 мл кисела павлака 150 г шеќер 160 г...

Ова се највкусните брзи сендвичи: Појадок или вечера за само 10 минути!

Многу вкусни лепчиња, кои се приготвуваат за многу кратко време. Состојки: 150 г рендан кашкавал 150 г шунка сечена на коцки 2 тријаголници топено сирење...

Вкусно и ефтино јадење на многу едноставен начин – Печено ПИЛЕШКО ВО СОС!

Ова е едно убаво и вкусно јадење, кое се приготвува едноставно, од многу малку состојки, а се добива врвен специјалитет. Состојки: 1 кг пилешко месо...

Јадење што едноставно ќе го обожавате!

Вкусните пржени пиперки се идеално јадење во студените денови, а мирисот што ќе ја исполни целата куќа ќе направи да исчезнат од масата. Рецептот за пржени пиперки полнети со сирење ќе го израдува вашето непце и ќе засити вкусни закуски. Во зависност од тоа за колку луѓе го подготвувате овој оброк, можете да ја зголемите количината на храна.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 100 гр брашно
  • 4 лажици презла
  • 200 гр сирење
  • 4 пиперки
  • лажичка сол
  • масло за пржење

Подготовка:

Измијте ги пиперките и наредете ги во плех претходно обложен со хартија за печење, па ставете ги во загреана рерна на 200 степени 30 минути. Ставете ги печените пиперки во ќеса и оставете ги да се изладат, потоа излупете ги и отстранете ги дршката и семките.

- Advertisement -

Во сад измешајте го сирењето, едно јајце и сол. Внимателно ставете две лажици сирење во секоја пиперка. Во чинија изматете ги преостанатите две јајца, а во другите две чинии истурете ги презлата и брашнота. Ставете ги пиперките прво во брашно, потоа во јајца, потоа во презла.

Истурете го маслото во тавата, почекајте да се загрее, а потоа спуштете ги пиперките да се пржат. Кога ќе завршат, ставете ги на хартиена крпа за да се исцеди вишокот масло.

Послужете ги додека се топли, но и ладни, многу се вкусни, па можат да бидат одлично предјадење.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Сок од киви: Го подобрува видот, кожата, косата, и помага при губење на тежината!

Ова овошје има долга традиција, од лисјата се прави чај, додека од овошјето обично се прават сокови, сирупи, џемови, слатки, ракија, ликер, а потоа...

КРЕМАСТА ПАСТА СО ПИЛЕШКО: Идеален летен ручек подготвен за половина час!

Брзо и вкусно. Пилешко и тестенини - ветувачка комбинација. Состојки: 2 стека пилешки гради 300 гр шери домати 200 гр фета сирење 2 чешниња лук ...

Колач со лешници: Чоколадно лудило од десерт!

Мора да го пробате ова! Состојки за кора: 9 белки од јајца 200 гр шеќер 1 жолчка 1 лажица брашно 1 лажица какао 150 гр...

Дали сте пробале ЧОКОЛАДНИ ПУКАНКИ: Еве како да ги подготвите за вашето друштво вечерва!

Слатките пуканки се полн погодок! Досега веројатно сте пробале пуканки со разни додатоци, путер, лути пиперки, пилешки зачини или многу други солени додатоци за...

Домашен сок од јагоди: Рецепт и лековити својства!

Одличен освежувачки сок кој во исто време има и лековити својства. Состојки: 3 килограми јагоди 5 литри вода 600 грама шеќер 3 лимонтуси Подготовка: За да го...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!