Крцкава СОЛЕНА ШТРУДЛА со сирење и кајмак: Совршено задоволство!

Вреди да се проба:

Можеби звучи комплицирано, но лесно е да се подготви.

Состојки:

Тесто:

- Advertisement -
 • 1/2 литар млако млеко
 • половина пакет квасец
 • половина прашок за пециво
 • 1 лажица сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 3 жолчки
 • 1 чаша (2 дцл) масло
 • 700 гр меко брашно
 • 200 гр маргарин (се става врз тестото)

Фил:

 • 1/2 кг свежо или младо сирење
 • 2 полни лажици кајмак
 • 2 јајца
 • 1 лажичка сол

За премачкување:

 • 3 белки

Подготовка:

Го загреваме млекото да биде млако, ниту ладно, ниту да врие. Ставете го квасецот во млекото и посипете го со шеќер. Оставете да нарасне. За тоа време, мешате прашок за пециво и сол во брашното. Истурете го квасецот врз брашното и додадете ги жолчките од јајце. Измешајте ги жолчките со млекото со вилушка. Се лесно измешајте и на крај додадете масло.

Со миксер прво, мешајте полека додека не се соединат состојките, а потоа зголемете ја брзината и промешајте додека не стане целосно мазна смеса. Во оваа фаза, не оставате тестото да нарасне, туку посипете го со малку брашно и извадете го на набрашнета површина. Тука го ширите на дебелина од 1 см. Маргаринот изрендајте го над тестото, завиткајте го тестото во ролна и сега оставете го да отстои половина час покриено со крпа да се одмори и да нарасне.

Кога ќе нарасне, го делите на три дела. Секој дел го развивате така што ќе добиете штрудла со должина на плехот за печење. Раширеното тесто намачкајте го со филот, кој сте го подготвиле од сирење, кајмак, сол и јајца, мешајќи се и изматено убаво со миксер. Така премачкано, го виткате во штрудла и го ставате во подмачкана тава на која исто така ставате хартија за печење.

Подготвените штрудли премачкајте ги со белки кои малку сте ги изматиле. Загрејте ја рерната на максимум, ставете ги штрудлите да се печат, намалете ја температурата на 200˚С. Печете ги штрудлите околу 45 минути.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!